۱۰ فیلم مهیج تاریخ سینما که شمارا روی صندلی میخکوب می کند
نوشته شده توسط : روژان ساربان زاده

از بین تمام ژانرهای سینمای معاصر، شاید ژانر «هیجان انگیز» دشوارترین طبقه بندی تعریف شده برای فیلم باشد. آیا واقعاً تفاوتی بین یک فیلم ترسناک و فیلم نوآر وجود دارد؟ آیا فیلم های ژانر هیجان انگیز فقط فیلم های ترسناک هستند یا فیلم های اکشنی هستند که کمی حس ترس را در ما ایجاد می کنند. به هر حال چه تفاوتی بین یک فیلم با تعلیق زیاد و یک فیلم هیجان انگیز وجود دارد؟

در فیلم های هیجان انگیز سایه ها ، رویاها ، جنایت ، پارانویا ، توطئه ، سوظن وجود دارد ، اما فیلم های هیجان انگیز بیش از مجموع اجزای آنها هستند. بیایید به جای تلاش برای تعریف ژانر هیجان انگیز: بهترین فیلم هایی که اغلب به عنوان الگو فیلم های هیجان انگیز  در نظر گرفته می شوند را بررسی کنیم. با ما در این بخش از مقالات مووینه همراه شوید تا برایتان از ۱۰ فیلم برتر ژانر هیجان انگیز بگویم.

 

Silence of the Lambs 1991  سکوت بره ها

کارگردان: جاناتان دم

شاهکار جاناتان دم در مرز بین فیلم های مهیج و ترسناک قرار دارد و این یکی از معدود فیلم های هیجان انگیز است که تاکنون برنده اسکار شده است. از نظر شدت و خشونت ، چیز زیادی وجود ندارد  اما موضوع بسیار ناخوشایند است: کلاریس استارلینگ (جودی فاستر) از دکتر آدم خوار زندانی، دکتر هانیبال لکتر (آنتونی هاپکینز) به امید شکار یک قاتل زنجیره ای مخوف کمک می گیرد. قاتل زنجیره ای ملقب به )Buffalo Bill تد لوین). گرچه روند فیلم به اندازه کافی جذاب خواهد بود ، اما این تصاویر وحشتناک و این زمینه خونین به عنوان راهی برای کشف پویایی جنسیتی و زندگی احساسی شخصیت اصلی فیلم استفاده می شود. انتقادات پیرامون رسیدگی فیلم به موضوعات ترنس اکشوال ها کاملاً شایسته است ، اما داستان در واقع بسیار ظریفتر از آن است که در بخش های اولیه فیلم نمایان می شود.

 

Basic Instinct 1992    غریزه اولیه

کارگردان: پل ورهوون

فیلم های پل ورهوون تمایل دارند که در لبه نابغه ای بسیار بد – خوب و در واقع هنرمند – و بیننده را میان زمین و هوا معلق کنند..  منتقد نیویورک تایمز ، راجع به این فیلم گفته است این فیلم هنر بالایی داشت که می توان آن را با آثار هیچکاک مقایسه کرد. اما ، مانند همه بهترین فیلم های ساخته شده در تاریخ ، Basic Instinct نیز در زمان اکران با اقبال عمومی منتقدان همراه نشد.  سن فرانسیسکو. «کارآگاه نیک کوران» (داگلاس) دل باخته ی «کاترین ترامل» (استون)، مظنون اصلی پرونده ی قتل ستاره ی بازنشسته ی راک «جانی» می شود. «کاترین» زنی میلیونر است و رمانی نوشته که در آن جنایتی مشابه قتل «جانی» به دقت توصیف شده است.

10 فیلم مهیج تاریخ سینما که شمارا روی صندلی میخکوب می کند

Memento 2000   یادآوری

کارگردان: کریستوفر نولان

اگر برای بار اول فیلم ممنتو را ببینید به طور حتم متوجه عمق داستان آن نمی شوید و باید چند بار دیگر نیز به تماشای آن بنشینید. این فیلم اولین شاهکار کریستوفر نولان و با همراهی برادرش جاناتان نولان بوده است . روایتی هوشمندانه که فراموشی آنتروگراد قهرمان داستان را منعکس می کند. لئونارد یک مأمور بازرسی شرکت بیمه است که پس از کشته شدن عضو خانواده‌اش به دنبال پیدا کردن قاتلین اوست. حافظه‌ی او در اثر وارد شدن ضربه‌ای مهلک به سرش آسیب دیده است. پس از این اتفاق، زندگی او به هم می‌ریزد زیرا هر روز حافظه‌ی کوتاه مدت خود را از دست می‌دهد و بنابراین مجبور به کنار گذاشتن کارش می‌شود. او تصمیم می گیرد اتفاقات مهم را روی بدنش خالکوبی کند تا هر روز به شوق پیدا کردن قاتلین همسرش دست به انتقام بزند.

 

Parasite 2019  انگل

کارگردان: بونگ جون هو

فیلمی بسیار عالی که آکادمی اسکار بسیار آن را مورد تقدیر خود قرار داد.  داستانی کاملاً بدون سر و صدا عمل می کندبا تعدادی پیچ و تاب واقعاً غیر منتظره! – انگل همچنین یک تفسیر نیمه مارکسیستی تکان دهنده در مورد مشکلات فرار از فقر و ایجاد خشم طبقاتی است که به طور فزاینده ای در آسیا دیده می شود. به طور حتم بعد از فیلم خاطرات یک قتل بونگ جون هو مهمترین شاهکار عرصه هنری اش را به نمایش گذاشت.

 

Mulholland Drive 2001   جاده ماللهند

کارگردان:دیوید لینچ

کابوس های عمیقاً غیرقابل دسترس دیوید لینچ از تفرقه انگیزترین فیلم های تاریخ سینما هستند که علاقه مندان به استقبال از ژانر سورئالیسم و هیجان انگیز طرفدار آن هستند. درست است که جاده ماللهند دقیقاً یک طرح منسجم ندارد ، اما اگر بتوانید از منطق رویاها استقبال کنید ، چیزی کاملاً دیوانه کننده در مورد این فیلم از لینچ وجود دارد. هیچ کس نمی تواند در مورد زیبایی فیلمبرداری لینچ با الهام از ژانر نوآر بحث کند و همچنین کسی نمی تواند با قدرت نائومی واتس به عنوان یک بازیگر بحث کند. زنی با موهای مشکی (لورا هرینگ) در جاده ای از تصادف ماشین جان سالم بدر می برد و دچار فراموشی می شود. او در خانه ای در جاده ی مالهالند لس آنجلس پنهان می شود. «بتی» (نائومی واتس) از اونتاریوی کانادا برای بازیگر شدن به خانه ی عمه اش در لس آنجلس میاید و به زن مو مشکی بر میخورد و او را در پیدا کردن هویتش کمک می کند. تا جایی که این دو به باشگاهی موسوم به “باشگاه سکوت” میروند و در آنجاست که می فهمند هیچ چیز آنگونه که بنظر میرسد نیست.

10 فیلم مهیج تاریخ سینما که شمارا روی صندلی میخکوب می کند

Lady Vengeance2005   زن انتقام جو

کارگردان: پارک جان ووک

فیلم های انتقام جویی کره جنوبی اساساً ژانر فرعی هیجان انگیز خاص خودشان هستند و یکی از آن ها زن انتقام جو از پارک جان ووک است که کم تحسین ترین آثار او محسوب می شود. این فیلم از لحاظ فنی سومین فیلم سه گانه انتقام پارک جان ووک است. این فیلم که شاید یکی از قوی ترین چهره های انتقام جو تاریخ سینما را به نمایش بگذارد ، یک اثر دیوانه وار از این کارگردان است. زنی بنام «گیوم جا» بعد از ۱۳ سال حبس کشیدن در زندان به جرم آدم ربایی و قتل یک پسربچه، اکنون آزاد شده و تصمیم دارد سر و سامانی به زندگی اش بدهد.

 

Misery1990   بدبختی

کارگردان: راب رینر

رمان استیون کینگ در مورد یک متعصب ادبی که نویسنده مورد علاقه خود را اسیر می کند این داستان  را کارگردان راب راینر به یک فیلم عالی و تاریک تعلیق پذیر تبدیل شد. کتی بیتس پس از اجرای این نمایش کاملاً نابسامان و اوج شکستن فیلم یکی از دلهره آورترین لحظات احشایی است که در فیلم گرفته شده است ، به یک نماد ترسناک بعید تبدیل شده است.

10 فیلم مهیج تاریخ سینما که شمارا روی صندلی میخکوب می کند

Drive2011   راندن

کارگردان: نیکلاس ویندینگ رفن

یک راننده بدلکار پروژه های سینمایی هالیوود، که شب هنگام برای خلافکاران رانندگی می کند، در جریان یکی از این ماموریت هایش همه چیز به درستی پیش نمی رود و بزودی در میابد که همه به دنبال او هستند. مناظر وحشیانه، گفتگوی اگزیستانسیالیستی مینیمالیستی ، لباس های زیبا و بزرگ و یک موسیقی متن بی نظیر این فیلم را جزو فیلم های برتر ژانر هیجان انگیز کرده است.

 

Spellbound1945  طلسم شده

کارگردان:آلفرد هیچکاک

هیچکاک طرح اولیه ای را برای تعریف ژانر هیجان انگیز ایجاد کرد ، و اگرچه فیلم های محبوب تر او مانند Rear Window و Psycho مطمئناً می توانستند جایگاهی در این لیست کسب کنند اما ترجیح داده ایم این شاهکار را به عنوان نمونه بی نظیر از ژانر هیجان انگیز معرفی کنیم.   ، سکانس های رویای کارگردانی هیچکاک و کمک سالوادور دالی – کیفیت جادویی به این فیلم داده اند. در اینجا بیش از یک پیچش آوانگارد وجود دارد: دو قاب قرمز که در پایان فیلم ظاهر می شوند ، نمونه اولیه استفاده آزمایشی از رنگ در سینمای جریان اصلی است. در یک مرکز روانپزشکی، مدیریت به دکتر آنتونی ادواردز سپرده می‌شود که دارای دانش بسیاری است. کمی پس از آغاز به کار او در مرکز روشن می‌شود که این فرد خود را به جای دکتر واقعی که به قتل رسیده جا زده‌است.

10 فیلم مهیج تاریخ سینما که شمارا روی صندلی میخکوب می کند

Eyes Wide Shut 1999  چشمان باز، بسته

کارگردان:استنلی کوبریک

این فیلم شاید فیلم کمتر تحسین شده کوبریک باشد – به نظر می رسد داستانهایی که شامل فرقه های جنسی شیطانی زیرزمینی و فوق العاده مجلل هستند دچار امتیاز پایین منتقدین شده اند. دکتر «ویلیام هارفورد» بهمراه همسر زیبایش «آلیس» در یک مهمانی کریسمس شرکت می کند. ویلیام که در مهمانی سرگرم گفتگو با دو دختر مدل است متوجه می شود مردی قصد دارد با آلیس ارتباط برقرار کند. این قضیه موجب مشاجره ای بین ان دو میشود و باعث می شود ویلیام از خانه بیرون بزند او در این حین با دوست قدیمی خود که یک پیانیست است برخورد کند . چشم انتظار سینمایی زیبای کوبریک در فیلم در معرض دید کامل قرار گرفت و مونولوگ نیکول کیدمن در فیلم میخوکوب کننده است.

۱۰ فیلم مهیج تاریخ سینما که شمارا روی صندلی میخکوب می کند

:: برچسب‌ها: دانلود فیلم , فیلم سینمایی , فیلم جدید ,
:: بازدید از این مطلب : 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 22 آذر 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: