مروری بر فیلم های دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر قرن ۲۱
نوشته شده توسط : روژان ساربان زاده

در حالی که دنزل واشنگتن اولین حضور خود را در در فیلم  بزرگی در سال ۱۹۸۱ (کپی کربن) به عنوان پسر جوان سیاه پوست گمشده یک تاجر موفق سفیدپوست (جورج سگال) انجام داد کسی فکرش را نمیکرد به یکی از موفق ترین بازیگران در سینما هالییود تبدیل شود و عنوان بهترین بازیگر قرن ۲۱ را کسب کند. واشنگتن در طول زندگی حرفه ای خود در سینما نقش های بسیار به یاد ماندنی ایفا کرده و هشت بار نامزد اسکار شده است ، هرچند که تنها با دو آن را دریافت کرده است. مسلماً او شایسته حداقل چند مورد دیگر بود. در ماه نوامبر ۲۰۲۰ دنزل واشنگتن به عنوان بهترین بازیگر قرن ۲۱ انتخاب شد.

اولین اسکار وی در سال ۱۹۹۰ برای بهترین بازیگر نقش مکمل به خاطر بازی در فیلم حماسه تاریخی Glory از یک فرد خلبان در ارتش اتحادیه بود. دومین برد وی در سال ۲۰۰۲ برای بهترین بازیگر نقش اول در فیلم روز آموزش (۲۰۰۱) به دست آمد. حداقل دو بازی او لایق برنده شدن جایزه برای نقش های او در مالکوم ایکس (۱۹۹۲) و حصارها (۲۰۱۶) بود.

واشنگتن در طول زندگی طولانی و موفق خود، در صفحه بزرگ (و خاموش) ، مجموعه ای از شخصیت ها را بازی کرده است از جمله مربی فوتبال دبیرستان، خلبان هواپیما، رهبر حقوق مدنی، بوکسور، افسر زیردریایی، کارآگاه فاسد و خلبان هواپیمایی .او در هنگام به تصویر کشیدن شخصیت هایش با علاقه زیادی تلاش می کند و این مورد را همه کسانی که با او کار کرده اند به صراحت بیان می کنند.

در حال حاضر، واشنگتن هنوز هم در بازی در فیلم های پر بازدید و محبوب است و برای این نماد هالیوود پایان وجود ندارد. او در بیش از ۴۰ فیلم بازی کرده است و ما برای شما لیستی از ۱۰ فیلم برتر که دنزل در آن ها حضور داشته تهیه کرده ایم.

 

Remember the Titans 2000

چه کسی داستان واقعی الهام گرفته از یک ورزش خوب را دوست ندارد. مربی هرمان بون به عنوان مربی جدید فوتبال در سال ۱۹۷۱ در دبیرستان وودسون در اسکندریه ، ویرجینیا. در سال ۱۹۷۱ بر اساس حکم دادگاه ، دو دبیرستان سفید پوستان و یک دبیرستان سیاه پوستان به ناچار و برای نخستین بار در هم ادغام می شوند. در نتیجه ، «بیل یوست» مربیِ با سابقه ی ورزش راگبیِ یکی از این ۳ دبیرستان ، مجبور به کناره گیری می شود و جای خود را به «هِرمن بون» سیاه پوست می دهد.

 

مروری بر فیلم های دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر قرن 21

 

The Hurricane 1999

واشنگتن برای بازی در نقش بوکسور سابق​​، روبین کارتر ، نامزد اسکار شد. در سال ۱۹۶۶ ، کارتر دستگیر شد و به اشتباه به جرم قتل سه گانه در نیوجرسی محکوم شد.پس از نزدیک به ۲۰ سال زندان ، پس از اینکه پسر جوانی خانواده خود را برای کمک به تبرئه کارتر متقاعد کرد ، محکومیت وی لغو می شود. توفان، فیلمی بیوگرافی ورزشی به کارگردانی نورمن جویسون و بازی دنزل واشنگتن است. علاوه بر این، واشنگتن و متعهد شد که آموزش های گسترده ای را برای به تصویر کشیدن این نقش انجام دهد.

 

Glory 1989

در دوران جنگ های داخلی مسئولین شهر بُستون که مخالف برده داری هستند گروهی از سیاهان را تشکیل می دهند و «رابرت شاو» فرزند یکی از افراد مهم شهر را فرمانده ی این گروه می کنن. سرهنگ رابرت گولد شاو (متیو برودریک) رهبری این گروه از سربازان آفریقایی-آمریکایی را بر عهده دارد که در صورت اسیر شدن از طرف کنفدراسیون مورد آزار و شکنجه قرار نگیرند و حتی ممکن از طرف دیگر سربازان مورد آزار و اذیت نژاد پرستانه قرار گیرند. واشنگتن اولین جایزه اسکار خود را برای بازی در فیلمی که جزئیات یک لحظه تاریخی را در خود دارد ، برنده شد.

 

Inside Man 2006

این اولین فیلم از سه فیلمی است که در این لیست قرار دارد و واشنگتن را با کارگردان بزرگی همچون اسپایک لی آشنا می کند. در این درام جنایی یک بازیگر تمام ستاره شامل کلایو اوون ، کریستوفر پلامر ، ویلم دافو ، چیوتل اژیوفور و جودی فاستر حضور دارند. کیت فریزیر (واشنگتن) ، کارآگاه شهر نیویورک برای جلوگیری از سرقت از یک بانک منهتن که منجر به یک وضعیت گروگان می شود ، باید یک مسابقه عجیب انجام دهد. این سناریو با شروع یک سری اتفاقات غیر منتظره پیچیده آغاز می شود.

 

مروری بر فیلم های دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر قرن 21

 

Crimson Tide 1995

واشنگتن برای اولین فیلم از پنج فیلم با کارگردان تونی اسکات همکاری کرد. مسلماً این بهترین فیلم میان  این پنج مورد است. پس از درگیری نظامی روسیه درچچن، فرماندهی پایگاه های موشک های اتمی این کشور به فرمانده ای دارای تمایلات ملی افراطی واگذار می شود. به «ناخدا رمزی»، فرمانده ی زیردریایی اتمی امریکایی «USS آلاباما» دستور داده می شود که عازم منطقه شود اما تا زمان دریافت دستورات جدید از مرکز فرماندهی، از هر اقدامی خوداری کند. در آن جا، یک زیردریایی ناشناس اژدری به سوی «USS آلاباما» شلیک می کند.

 

Mo’ Better Blues 1990

واشنگتن در اولین همکاری خود با اسپایک لی ، نوازنده جاز را بازی می کند که از همان ابتدا نشان دهنده شروع توفانی این دو با هم است. این فیلم در سال ۱۹۶۹ با بلیک گیلیام به عنوان پسری جوان آغاز می شود که علی رغم اینکه دوستانش می خواهند فوتبال بازی کنند ، مجبور است درس های شیپور خود را ادامه دهد. ۲۰ سال سریع جلو رفت و بلیک (واشنگتن) با وسلی اسنایپس در یک گروه پنج نفری موسیقی جاز حضور دارد و اسپایک لی به عنوان مدیر گروه بازی می کند. بلیک از طریق یکسری اتفاقات و تصمیمات بد در آستانه از بین بردن روابطش با همبازی ها و زندگی زناشویی اش می شود.

 

مروری بر فیلم های دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر قرن 21

 

Flight 2012

خلبان هواپیمایی Whip Whitaker  هواپیمایی را که دچار نقص مکانیکی شده است فرود می آورد. علی رغم نجات بیشتر مسافران هواپیما ، ویتاکر با یک آزمایش خون که در بیمارستان بستری شده نشان می دهد که در زمان حادثه در بدنش الکل و کوکائین وجود داشته است. با نزدیک شدن تهدید به اتهامات کیفری ، ویتاکر باید ضمن حفظ خونسردی خود ، از پس اعتیاداش برآید. این فیلم نامزد دیگری جایزه اسکار برای واشنگتن به دست آورد.

 

Fences 2016

این فیلم به کارگردانی و بازیگری واشنگتن کاندیدای بهترین فیلم سال (۲۰۱۷) و واشنگتن نیز بهترین بازیگر نقش اصلی را به نامزد اسکار کرد. با این حال ، ویولا دیویس برای بازی در این فیلم اسکار دریافت می کند. این فیلم بر اساس رمان برنده جایزه پولیتزر به همین نام ساخته شده است. این زندگی تروی مکسون (واشنگتن)، که یک کارگر بهداشت در پیتسبورگ است، و مبارزات او در طول زندگی از جمله معامله با برادرش که در طول جنگ جهانی دوم مجروح شده بود، تلخی او از عدم توانایی بازی بیس بال حرفه ای و حصارهایی که او در زندگی خود می گذارد است.

 

Training Day 2001

در فیلمی که دومین جایزه اسکار وی را به واشنگتن می رساند ، او در نقش یک کارآگاه فاسد لس آنجلس بازی می کند. «جیک هویت» (هوک) پلیس تازه کاری است که می خواهد به بخش ضد قاچاق مواد مخدر پلیس لس آنجلس به فرماندهی «سرگرد آلونزو هریس» (واشینگتن) بپیوندد. «هریس» قبول کرده که پیش از پیوستن «جیک» به واحدش، او را امتحان کند و یک روز هم راه هم سوار بر ماشین پلیس اش شهر را زیر پا بگذارند.

 

مروری بر فیلم های دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر قرن 21

 

Malcolm X 1992

واشنگتن برای این درام بیوگرافیک که می توانسته به دلیل بازی در نقش این فعال جنجالی، اسکار را برای این بازیگر به ارمغان می آورد، دوباره با اسپایک لی همکاری می کند. فیلم سرگذشت «مالکوم ایکس» رهبر مشهور سیاه پوستان آمریکایی را روایت می کند. او در شش سالگی پدرش را از دست داد و درس و مدرسه را رها کرد. او سرانجام هنگامی که برای فروختن یک ساعت دزدی به جواهرفروشی رفته بود، به دام پلیس گرفتار شد و به ده سال حبس محکوم شد. او در زندان به مطالعات مذهبی پرداخت و با دین اسلام آشنا شد.

 

مروری بر فیلم های دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر قرن ۲۱

:: برچسب‌ها: دنزل واشنگتن ,
:: بازدید از این مطلب : 11
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 13 آذر 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: